• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
Advertisement
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

АВРАМ ЧАЛЬОВСКИ ФОРУМ БЪЛГАРСКА НАУКА

Петко Русанов by Петко Русанов
май 24, 2020
in България
0
АВРАМ ЧАЛЬОВСКИ ФОРУМ БЪЛГАРСКА НАУКА
1
SHARES
14
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Освен с предприемачество, Аврам Чальовски се занимава и с благотворителност. Подпомага стотици български училища и църкви, спонсорира образованието на голям брой български момчета и момичета у нас и в чужбина. Най-значителните му дарения са за Зографския манастир в Атон и прилежащото към него училище, на Рилския манастир, на Бигорския манастир. Основава фонд от 10 млн.лв. „за вечни времена“ за подпомагане на сиропиталища, болници, училища, читалища, културни клубове, църкви, манастири и параклиси. Той прави повечето от даренията си анонимно или много държи да не се разпространява името му на дарител. Щедър дарител, Аврам Чальовски същевременно е изключително пестелив човек, както казва народът „цепи стотинката на две“. Към работещите в неговите предприятия е бащински настроен и е редовен кръстник на много сватби. В Бургас предприятието има работнически общежития, безплатен стол, а работниците получават безплатен сапун, олио, месо и в края на годината – 13-та заплата. Драстичен е случаят със сина на близкия му приятел Стефан Обрешков, индустриалец и бивш кмет на Горна Оряховица, който отива при него след фалита и смъртта на баща си. „Аврам Чальовски заслужава паметник- казва Атанас Обрешков. Ако не го построи обществото, аз ще го съградя в сърцето и душата си, заради уроците и добрите дела“. Аврам Чальовски го завежда в църквата и пред иконата на „Св.Богородица“ го кара да се закълне, че няма да вкусва алкохол и няма да пуши. Едва тогава му дава 500 000 лева и го съветва как да ги оползотвори правилно.

Аврам Чальовски умира на 3 ноември 1943 г. в София. Погребан е по негово желание редом с първия работник, с когото стартира предприятието си.

Ето какво пише за Аврам Чальовски „Книга за мияцитѣ”  Георги Трайчевъ:

„Колкото „Дѣдо Аврамъ“ всецѣло да се е отдалъ на индустрията, все пакъ не е забравилъ и не забравя своя дългъ къмъ ближния си — всѣки страдащъ намира утѣха въ неговия домъ. Днесъ отъ неговото предприяте се препитаватъ ежедневно около 1000 души. Това сѫ цѣло селище отъ 200 кѫщи, по 5 души отъ кѫща = 1000 души. Това сѫ работници и служащи въ 9-тѣ магазина и фабрикитѣ, отъ които 5 — въ София, 3 — Бургасъ, 1 — Пловдивъ.

Дѣдо Аврамъ е билъ винаги отзивчивъ и съ своята благотворителность къмъ книжовни предприятия.

Така това мияшко чедо прави честь не само на племето си, но и на цѣлата ни нация. Хвала и честь на дѣдо Аврама Чальовски!”

В завещанието си този български крупен индустриалец и милионер, Аврам Чальовски, е записал:

„Отпускам сумата 10 000 000 (десет милиона) лева, която да послужи за образуване – учредяване на фондация на мое име, за вечни времена, като приходите от лихвите се употребят за подпомагане на бедни, болни, сираци, предимно от работнически семейства, а 10% от приходите от тези лихви да се употребят за същата цел в родното ми място град Галичник, ако същият влезе в пределите на българската държава. Управлението на фондацията да се уреди, съгласно постановленията на Закона за юридическите лица, а като мои представители назначавам в Управителния съвет на фондацията моя син Манол Чальовски и Асен Крайниковски. Те от своя страна могат да назначават свои представители, които да ги заместват.

Задължавам моите наследници да привнесат за увеличаване на създадената от мен фондация, ако са в състояние да сторят това.

При моята смърт да се разделят от моите наследници еднократни помощи от 550 000 лева, разпределени както следва:

1. На манастира „Св. Йоан Бигор“ – Македония – 100 000 лева.

2. На черквата „Св. Петка“ в град Галичник – 200 000 лева.

3. На черквата „Св. Никола Софийски“в град София – 100 000 лева.

4. На черквата „Св. Димитрий“ в град Бургас – 50 000 лева.

Така раздадените суми от 550 000 лева са извън отпуснатите 10 000 000 лева за фондацията.

Опрощавам дълговете на всички длъжници в Галичник, които по една или друга причина не са могли да ми се издължат. Също опрощавам вземането на всички работници в софийската и бургаската фабрики, които не са могли да се издължат, докато съм бил жив.

…Това е моята последна воля и искам тя да бъде изпълнена от моите наследници.

На всички мои наследници пожелавам да живеят в мир, сговор и братско разбирателство, защото по този начин създаденото от мен ще продължи да расте и се уголемява. Призовавам Божията помощ над моите наследници и пожелавам и те да бъдат щастливи. Тяхното щастие, преуспяване и сговор ще преизпълни душата ми, макар и в гроба, с голяма наслада.“

Тия дни бях в Трявна, та покрай моите работи посетих и Даскаловата къща, едно знаково място за нашата Възрожденска история: преди повече от 200 години, когато е била строена, в нея е направен облогът за двата тавана между майстора и калфата, станал сюжет на „Майстори“ от Рачо Стоянов. Тези тавани, „Юлското слънце” и „Майското слънце” са в две съседни одаи. В Даскаловата къща има и голяма сбирка от дърворезби на тавани и иконостаси.

3.jpg

Даскаловата къща е построена между 1804 и 1808 г. от тревненския търговец Христо Даскалов за двамата му сина. Интересна е и колекцията от творби на самобитния майстор резбар Генчо Марангозов – резба и дървоскулптура на български ханове и царе и барелефи на възрожденци, изработени по поръчка на богатия софийски фабрикант Аврам Чальовски.

Там е и колекцията на индустриалеца Аврам Чальовски, съставена от дърворезби на майстора от Трявна, Генчо Марангозов, който е работил върху тях 7 години. Колекцията представлява серия от дървени скулптури на български царе и 50 пана с дърворезби, изобразяващи сцени от българската история и живота на самия поръчител, Чальовски. Всички работи на Марангозов са били предадено като „готова поръчка” на 1.V.1920 г. по списък, като в договора пише, че са „за къщата на поръчителя на ул. „Отец Паисий“ 43 в София и са изпълнени по диктовката на Идеатора (Господаря) А. М. Чальовски“.

4.jpg

Дървoрeзбeнa кoлeкция oт cкулптури нa бългaрcки хaнoвe и цaрe oт Първo и Втoрo бългaрcкo цaрcтвo Acпaрух, Крум, Бoриc І,Cимeoн, Aceн І, Кaлoян, Ивaн Aceн ІІ, Гeoрги Тeртeр и Mихaил Шишмaн, пoртрeти – бaрeлeфи нa възрoждeнци, рeвoлюциoнeри и иcтoричecки личнocти. Кoлeкциятa e изрaбoтeнa oт трeвнeнcкия мaйcтoр рeзбaр Гeнчo Maрaнгзoв пo пoръчкa нa фaбрикaнтa нa зaхaрни издeлия Aврaм Чaльoвcки и ca прeднaзнaчeни зa cпeциaлнo пoмeщeниe в къщaтa нa Чaльoвcки, нaрeчeнo “Пaтриoтичecкa cтaя”.

Вестниците през 20-те години на миналия век наричали Аврам Минов Чальовски „Българският Форд“, заради неговото невероятно издигане от аргатин и овчарче до крупен индустриалец и банкер. Роден е през 1854 г. в македонското днес село Галичник. Самият той описва накратко израстването си така в едно автобиографично табло на Марангозов, където картините са подредени хронологично отразяващи етапите от живота на Идеатора (Чальовски): „От 10 – 15 год. възраст дървар; От 15 – 25 год. възраст кираджия;От 25 – 30 годишна възраст – овчар; От 30 – 40 год. възраст бакалин; От 40 год. възраст фабрикар на захарни изделия.“ Отбелязана е годината на основаването на фабриката му, 1898 г., какво произвежда тази фабрика (сладкарски изделия), записани са участията на фабриката в Лондонското и Миланското изложение и са изобразени спечелените от нейни изделия медали, 6 на брой. Автобиографичното пано на Аврам Чальовски е израз на неговия морал, според който трудът е най-важната добродетел и единствено правилен път към издигането на човека.

6.jpg

Интeрec прeдcтaвлявaт двeтe пaнa – дoкумeнти, cкулптирaни върху дървo – дoгoвoрът мeжду фaбрикaнтa и рeзбaря и пaнoтo живoтooпиcaниe нa Чaльoвcки в кaртини: oт 10 дo 15 г. – дървaр, oт 15 дo 25 – кирaджия, oт 25 дo 30 г. oвчaр, oт 30 дo 40 г. – бaкaлин, oт 40 г. – фaбрикaнт, зaeднo c нaгрaдитe, кoитo пoлучил зa прoдукциятa нa фaбрикaтa.Maрaнгoзoв рaбoтил 7 гoдини в къщaтa нa Чaльoвcки и мoжe дa ce кaжe, чe тя e билa eдин cвoeoбрaзeн музeй нa твoрчecтвoтo му. Това е паното, върху което са изобразени Чальовски (вдясно) и Марангозов и е описано съдържанието на колекцията.

През 1920 г. Чальовски изгражда втората си фабрика в Бургас (днес се нарича „Победа“ АД), която освен халва, локум и бисквити,  започва производството на олио. Тя има самостоятелна жп линия, водоизточник и електроцентрала с дизелов мотор, стопанство за млечни крави, две рафинерии, инсталация за производство на кондензирано мляко, параклис. Тази фабрика той основава, след като купува от гърците Яни Граменидис и Трендафил Теодосиу две сладкарски работилници. На тяхно място открива фабрика за захарни изделия. Двете предприятия в София и Бургас носят името „Индустриална къща за производство на захарни изделия, растителни масла, тахан, какао, шоколад, бисквити, карамел и пр., основана в 1898 г. от Аврам Чальовски“. През 1936 г. се строи и трети клон на гара Искър, оборудван изцяло от Германия, със своя печатница за етикети, фирмени знаци и рекламни материали. „Чальовски и синове“ първи на Балканите произвеждат мляко на прах, яйца на прах и кръв на прах. Тук се произвеждат растителни масла, нишесте и глюкоза. Монтира се батерийна инсталация „БОГАИГ“ от Берлин. Построява се бъчварски цех за амбалаж.

Previous Post

КОРЕНИТЕ НА АВТОХОНСТВОТО – БОЯН ДУМАНОВ ФОРУМ НАУКА

Next Post

Управлението на БЗНС или за силата на цепеницата ФОРУМ БЪЛГАРСКА НАУКА

Петко Русанов

Петко Русанов

от стара загора

Next Post
Управлението на БЗНС или за силата на цепеницата ФОРУМ БЪЛГАРСКА НАУКА

Управлението на БЗНС или за силата на цепеницата ФОРУМ БЪЛГАРСКА НАУКА

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 29.5k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

май 18, 2020
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ЕДНО ИНТЕРВЮ В ПАРИЖ – ЕВГЕНИ СИЛЯНОВ С ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ

ЕДНО ИНТЕРВЮ В ПАРИЖ – ЕВГЕНИ СИЛЯНОВ С ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ

4
ТОЙ Е ИСТОРИК

ТОЙ Е ИСТОРИК

4
Политологът Стойчев пресметна шансовете на ВМРО за парламентарния вот  БЛИЦ

Политологът Стойчев пресметна шансовете на ВМРО за парламентарния вот БЛИЦ

4
На 4 февруари 1882 г. в гр. Сливен е роден корабостроителният инженер Карл-Петър Трънка. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА

На 4 февруари 1882 г. в гр. Сливен е роден корабостроителният инженер Карл-Петър Трънка. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА

февруари 27, 2021
ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА – СТР. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ

ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА – СТР. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ

февруари 27, 2021
Как „Под игото“ се появи на бял свят – любопитни и неизвестни факти д-р МАЛИНА ДИМИТРОВА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ

Как „Под игото“ се появи на бял свят – любопитни и неизвестни факти д-р МАЛИНА ДИМИТРОВА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ

февруари 27, 2021
Овчаров разби митовете на македонизма От: Проф. Николай Овчаров – в. СТАНДАРТ

Овчаров разби митовете на македонизма От: Проф. Николай Овчаров – в. СТАНДАРТ

февруари 27, 2021

Последните публикации

На 4 февруари 1882 г. в гр. Сливен е роден корабостроителният инженер Карл-Петър Трънка. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА

На 4 февруари 1882 г. в гр. Сливен е роден корабостроителният инженер Карл-Петър Трънка. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА

февруари 27, 2021
ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА – СТР. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ

ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА – СТР. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ

февруари 27, 2021
Как „Под игото“ се появи на бял свят – любопитни и неизвестни факти д-р МАЛИНА ДИМИТРОВА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ

Как „Под игото“ се появи на бял свят – любопитни и неизвестни факти д-р МАЛИНА ДИМИТРОВА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ

февруари 27, 2021
Овчаров разби митовете на македонизма От: Проф. Николай Овчаров – в. СТАНДАРТ

Овчаров разби митовете на македонизма От: Проф. Николай Овчаров – в. СТАНДАРТ

февруари 27, 2021
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВМРО НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Възраждане
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • История на света
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Традиции

Последни публикации

На 4 февруари 1882 г. в гр. Сливен е роден корабостроителният инженер Карл-Петър Трънка. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА

На 4 февруари 1882 г. в гр. Сливен е роден корабостроителният инженер Карл-Петър Трънка. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА

февруари 27, 2021
ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА – СТР. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ

ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ ВАРНА – СТР. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ

февруари 27, 2021
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist