Здравейте, читатели!
Днес, ще разгледаме една наболяла тема, която за жалост остава такава само сред засегнатите от нея. За едни – тя е безсмислица, нехайство и невежество, за други – безразличие. Припомняме си, че я има едва, когато чуем или прочетем в новините заглавия, като: „Млад мъж, употребил наркотици се вряза в автомобила на известен български журналист“, „Внук заколи баба си и открадна парите ѝ, за да си купи наркотици“, „16-годишно момиче издъхна в болница, след употреба на дизайнерският наркотик „чай“ и още много други, кои от кои по-ужасяващи и спиращи за миг дъха ни. Тази тема предизвиква множество въпроси, обвинения, заплахи и дори гняв, а именно – зависимостта към психоактивни вещества.
Преди да заговорим за болестта „зависимост“ е необходимо да разясним какво означават понятия, като: психоактивни вещества, експеримент, употреба, злоупотреба, физическа и психична зависимост, толеранс и абстинентен синдром.
1. Психоактивни вещества (ПАВ) – всички химични вещества, които предизвикват промени във физическото, психичното и емоционалното състояние на този, който ги употребява.
2. Експеримент – опит или първа употреба на ПАВ. В този период няма формирана зависимост.
3. Употреба – прием на малки количества ПАВ за кратък период от време.
4. Злоупотреба – наричаме я още вредна употреба. През този период на прием на ПАВ, се наблюдава негативно влияние върху здравето, психическото, поведенческото и социалното функциониране на индивида. Според българския Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите „злоупотреба с наркотични вещества означава употреба на забранени наркотични вещества или употреба без лекарско предписание на лекарствени средства, съдържащи наркотични вещества, поставени под контрол”.
5. Зависимост към наркотични вещества – различни по изразеност физиологични, поведенчески и/или психични белези и симптоми, предизвикани от постоянна или периодична употреба на психоактивно вещество, при което тялото и психиката привикват с него.
6. Психична (психологична) зависимост – отнася до силното желание и чувството за намален контрол над употребата. Липсата на съответното вещество води до психичен дискомфорт.
7. Физическата (физиологична) зависимост – промяна в толеранса и симптомите на абстиненция при прекратяване употребата на наркотика; тя е следствие от приспособяването на тялото към системното въвеждане и въздействие на наркотика.
8. Толеранс – намалена е чувствителността спрямо ефекта на определена доза психоактивно вещество. Организмът вече се е адаптирал към него, поради тази причина е необходимо употребяваната досега доза да се увеличи, за да се постигне желаният ефект (който преди е бил постиган с по-малка доза).
9. Абстинентен синдром – болестни прояви на физическа и психическа нестабилност, изразяващи се в различни степени, които се развиват при прекъсване или рязко намаляване на употребата на ПАВ. Най-често се изразяват чрез болки по тялото и ставите, повръщане, мускулни спазми, безсъние, обилно изпотяване, горещи и студени „вълни”, диария, обезводняване, световъртеж и резки колебания в кръвното налягане.
10. Абстиненция – ясно определен, измерим сбор от физически реакции, които възникват в резултат на прекратяване или намаляване на употребата на алкохол и наркотици. Думата абстиненция означава въздържание и често се ползва като синоним на абстинентения синдром.
Чрез тази информация не целим да променяме отношението на никого спрямо зависимите към психоактивни вещества или да повишаваме толерантността и приемствеността Ви. За нас е важно да сме успели да информираме читателите си, които сами избират как да извървят пътя на своя живот. Факт е, че много млади хора започват да експериментират с някакво психоактивно вещество още на 12-годишна възраст, а на 16 години вече са развили зависимост. В България все още няма държавни лечебни центрове за лица под 18 години, а ако има – то те са частни терапевтични общности, които са скъпо платени. Родителите в името на живота на детето си са принудени да дадат и последните си спестявания или да изтеглят кредит. Въпросите по тази тема са многобройни, затова ще приключим до тук. За нас е важното уважаемият читател да разбере, че зависимостта към психоактивни вещества е болест. Регистрирана е в Международната класификация на болестите – 10 ревизия (МКБ-10). Приема се като всяко друго заболяване, което е регистрирано в МКБ, затова е добре преди да осъдим живота на някого от зависимите към ПАВ, да се замислим какъв път е извървял и каква би могла да е причината до достигне до тук.
Благодарим за отделеното време, уважаеми читателю