На 23 януари 2020 г. в Националния музей за историята на Украйна през Втората световна война се проведе прецентация на фундаменталното изследване за хитлеристкия концентрационен лагер Аушвиц и мястото му в украинската история.
В съзнанието на хората се е наложила представата, че това е нацистки лагер на смъртта на територията на Полша. Полските историци обаче уточняват, че Аушвиц всъщност е град, а концентрационният лагер, който се намира в него, се нарича Аушвиц. Във„ФАКТИ" е поместено интервю с затворника от Аушвиц Анастасия Гуля:„ В лагера ме превърнаха от човек в плашило. Номер 61 369 - това бях аз там. “
"В Аушвиц бях причислена към селскостопанската бригада", разказва Анастасия Гуля, оцелялата 17 годишна затворничка в концлагера. - "Дадоха ни торби със светлосива маса, уж „тор“. Наредиха ни с нея да напълним кофите и да я разхвърлим по нивите. В първите дни от работата ни на едно или друго момиче започна да прави впечатление, че в "тора" се забелязва и нещо бодливо. Разгледахме сместта, която беше разпръсната по нивите, и разбрахме, че съдържа ненапълно изгорени човешки кости.
Всяка сутрин виждахме как пристигат влакове с хора в лагера. Сред тях имаше много майки с деца. Те бяха отвеждани на смърт в газови камери. Изгаряха ги през нощта. Ако вятърът духаше в страната на нашата колиба, ние се задушихме от миризмата на изгоряло човешко месо.
„1,5 милиона души станаха жертви на Аушвиц“, добавя Любов Легасова, заместник генерален директор на Националния музей на историята на Украйна през Втората световна война. - От тях 1,1 милиона евреи, около 150 хиляди поляци, останалите са етнически украинци, руснаци, французи, унгарци, цигани ... Около 90 хиляди евреи от Закарпатието са убити в газови камери и изгорени в крематориите на Аушвиц.
Започнахме да събираме информация за украинските затворници в концентрационния лагер по инициатива на Виктор Юшченко, когато той беше президент на страната. Между другото, успяхме да намерим в архивите на концлагера документите на бащата на Юшченко Андрей Андреевич - той също е бил затворник в Аушвиц. В документите той е записан като руснак от Украйна. Лагерната администрация е записвала всички затворници от СССР като руснаци. . Само 600 затворници, членовете на Организацията на украинските националисти /ОУН/ , са записани като украинци в документите на лагера.
- Как бащата на третия президент на Украйна Виктор Юшченко стига до Аушвиц?
"Когато започва войната между Хитлерова Германия и Съветския съюз, Юшченко-старши служи в Червената армия", каза Валентина Смирнова, един от авторите на изследването - Кавалерийската му част тогава е в Беларус. Така бащата на бъдещия президент на Украйна е сред първите, които се включват в битките с нацистите. Заловен е на 5 юли 1941 г. Той е бил затворник в няколко концентрационни лагера, включително и Освенцим. Андрей Юшченко е освободен през 1945 г. от американските войски. Преминава успешно държавна проверка (проверка на НКВД) и се завръща в родината си. След това работи като учител по история, а когато завършва факултета по чужди езици на Харковския държавен университет, започва да преподава английски език. През 50-те години на миналия век Андрей Андреевич е в полезрението на КГБ по подозрение за украински национализъм. Чекистите му дават прякора "Хитър" за това, че е интелигентен човек.
Изследователите също изложиха и факти, че до 1947 г. НКВД използва Аушвиц, за да задържи затворниците си там.
Източник: сайт «ФАКТЫ»