Шато Коларово
Представяме на Вашето внимание малка бутикова изба в село Коларово, община Харманли. Разположена сред
югозападните склонове на Сакар планина – най-ниската планина в България. Тук естествената растителност е представена от топлолюбиви широколистни видове – полски бряст, нискорасъл дъб, габър и др.. Разпространени са и редица средиземноморски видове – жасмин, пирен и др. Представители на животинския свят са предимно яребици, пъдпъдъци, фазани, благороден елен. В Сакар се намират 7 от 12-те известни в България гнездилища на застрашения в световен мащаб царски орел.
По склоновете се отглеждат много лозя, орехи, тютюн, череши и др. Срещат и цели масиви с бадемови насаждения. Малката надморска височина, мекият кимат и свежата растителност придават особено очарование и прелест на планината.
Регионът е известен, както с прекрасната си природа, така и със своята особена загадъчност. Една от древните цивилизации в света, тази на траките, е оставила тук ярки следи за себе си – мегалитните гробници-долмени край селата Устрем, Хлябово и Сакарци, скалната църква (10 в.) и останките от античната крепост Вукелон със средновековна кула (13 в.) при село Маточина, мавзолеят на Хазър Баба (16 в.) при село Богомил, Усремският манастир „Св.Троица“ от 15 в. В непосредствена близост до винарната се намират останките от древната крепост „Кастра Рубра”, която се е издигала на това място преди 15 века и от там е минавал древния път Виа Диагоналис, свързвал Европа с Ориента.
Винарната притежава 150 декара собствени, отлично поддържани лозя, от сортовете Каберне Совиньон, Каберне Фран, Сира, Пети Вердо и Малбек, както и нови засадени 150 дка. лозя в които вече присъстват и нови сортове, като Шардоне, Тамянка, Вионие, Гренаж, Мурведър и Мавруд. Винарната притежава и 50 декара с 40 годишни лозя от сорта Мерло, които са част от известния Коларовски масив – един от най-големите, най-старите и най-просторните лозови масиви на територията на България и Балканския полуостров. Tой е създаден през 70-те години от австрийския професор Мозер., който след дълги проучвания е избрал мястото като най-подходящото място в България за отглеждане на сорта Мерло и през 1977 година е започнало засаждането на масива в селото, като до 1980 година големината му е надхвърляла повече от 7000 декара, по-голямата част от които са запазени и до днес. През 2008 г. „Шато Коларово“ става горд собственик на 50 декара от тях – известно е, че старите лозя дават по-плътни, по-естрактивни и по-структурирани вина.
Лозята на винарната се намират по южните склонове на Сакар планина в долината на река Марица. Позицията им е на юг, югозапад и югоизток. Близостта на речна долина и разчупен планински релеф формират климата по отношение на валежите. Продължителността на периода без валежи в региона е средно 210-240 дни.
Климатът в региона е континентално-средиземноморски. Зимите са меки-абсолютните температури не падат под 0-5 °C. Пролетта е топла, настъпва рано и е последвана от горещо и сухо лято. Общият сбор градуси за вегетационния период е относително висок – 4000 – 4200 °C. Честотата на пролетните валежи е средно 5%. Средните дневни температури за най-горещите месеци са 24-26 °C, а средната стойност на минималните температури за година не пада под 16-18°C. Средният абсолютен минимум е между 10 и 15 °C и зимните застудявания обикновено не продължават повече от седмица.
Почвите в региона са кафяви до кафяви-горски, с ниско до средно съдържание на скала. Репродуктивният слой на почвите е много дълбок и с високо съдържание на азот – топъл, влагозадържащ и много добре аериран – фактори, които подпомагат отглеждането на висококачествени бели и червени сортове лозя и хармония от аромати и деликатни вкусове, с характерно и експлозивно тяло, събрало в себе си експресивната природа на юга.
Самата сграда на малката бутикова изба е бивша мандра, много добре възстановена и оборудвана със съдове за винопроизводство. Разположена на площ от 1,5 дка като застроената площ е приблизително 600 кв.м. За бъдещо разширение на производството е закупен съседен участък също с площ 1,5 дка.
Енолог на винарната е Илиана Коева, дипломиран инженер-технолог със специализация в Napa Valley и дългогодишен стаж и опит във винопроизводството. Огромна част от успеха на вината на Шато Коларово се дължи на нея, тя е човека който наблюдава лозята, развитието на гроздето, гроздобера и процеса на винификация. Тя организира и винените презентации и дегустации, които се провеждат във винарната целогодишно под формата на винени турове.
’Шато Коларово’ се представя на пазара с няколко винени серии:
SKS- купажно вино от сортовете Мерло, Каберне Совиньон, Сира и Мавруд. Това е специална селекция, правена и достигаща до пазара само в години с изключителни характеристики на гроздето. Дълго и пикантно вино за истински ценители. Отлежавало е от 12 до 18 месеца в нови български и френски дъбови бъчви.
Винената селекция „Мегалит” е изцяло от чисто сортови резерви, отлежавали между 12 и 18 месеца във френски бъчви, първо и второ зареждане. Най-добрите вина от съответната реколта се включват в серия Мегалит. Сортовете, които се използват в серията – Каберне Совиньон, Каберне Фран, Мерло, Мавруд, Сира, Малбек и Пети Вердо.
Чисто сортовите вина са с марка ’Шато Коларово’, като това са вината Шардоне барик, Вионие и Сира Премиум.
Серия „Ахал” е представена от 3 купажни вина – бяло (Вионие,Шардоне), червено (Каберне Совиньон, Мерло) и розе (Гренаш, Мурведър).
Във винарската изба се използва основно френски дъб, с изключение на българския дъб, в който отлежават Мавруд и ферментира част от сорта Шардоне.
Годишно ’Шато Коларово’ произвежда около 70 000 бутилки вино, разпределени в къси бутикови серии, но винаги мощни, с мек южен характер, зрял плод и опушени нотки.
Вината на ‘Шато Коларово’ са носители на десетки медали от престижни международни конкурси (Decanter, Concours Mondial de Bruxelles, Citadelles du Vin, International Wine Contest Bucharest, Mondiales des Vins – Canada, Berliner Wine Trophy).