От топлият Черноморск ще се върнем в България , за да отидем на гости на други наши сънародници . Те са част от т. нар Западни покрайнини , които са другата болка на българската нация . Бяхме в Босилеград за да се запознаем с Иван Николов и ще продължим на север за да стигнем до Враня . Тук ще се срещнем с председателя на Българо- сръбския център Дарко Аначков . Преди да разкажа за него ще изразя своята благодарност към него и към председателя на КИЦ Босилеград Иван Николов чрез който се свързах с г-н Аначков и също така благодарността си към г-н Аначков , който беше така доброжелателен да ми прати отговори на това ,което го попитах . Г-н Аначков е потомствен босилеградчанин . Неговите корени водят от село Горна Лисина Босилеградско , където обича да посещава лятото , за да се наслади на магията на природата , уханието на билките и добрите хора . Не случайно е председател на центъра във Враня . Преди това е бил доста активен в неправителствения сектор, като е бил активист на Канцеларията за младежта във Враня и кореспондент на Младежки портал Белград , както и на GLAS PRESS от Босилеград .
От 2016 г е български гражданин , което ще му даде възможност да продължи да учи и от тази година да завърши докторантура в София .
Центърът във Враня се занимава с защита на българският език , култура , изкуство , фолклор и обичаи в Сърбия, особено в района на Враня . Г-н Аначков е благодарен на подкрепата на посланника ни в Белград – Радко Влайков и в Ниш – Илия Бонджолов и Петър Данов , които му оказват всестранна подкрепа и той се стреми да я оправдае . Наясно е , че промените не стават за един ден , но и също така знае , че ако не се прави нищо и няма да има резултати .
Центърът досега е реализирал няколко проекта .Заснет е документалния филм – Пазители на културното наследство – в което е представен културното наследство на Кюстендил и Враня .Организират се чествания на Коледа , на 3 март , изложби на български художници в градската галерия . С помощта на посолството е организиран Ден на българския филм във Враня . Сдружението “ Помощ за живот “ е организирало раздаване на пакети за социално слаби семейства от български произход в Босилеград и Враня .В момента се изпълнява проекта „Младите хора в съвременото общество“, финансиран от Министерството на външните работи на България, по линия на българската помощ за развитие. За съжаление, поради извънредното положение в Сърбия и България, изпълнението се забавя .
Центърът във Враня си сътрудничи с КИЦ Босилеград и г-н Иван Николов, както и с организацията ГЛАС и нейния председател Александър Димитров. Между тях има взаимна подкрепа . Всички те са направили много за подобряване условията за живот в тези общини . Направили са много , но и има и какво още да се желае и затова борбата за това продължава .
Центърът може би е трябвало да бъде създаден по- рано . По неофициални данни във Враня има 1500 българи и за да може България да засили присъствието си тук е нужно и този център да се развива . Досега се е отдавало повече значение на Босилеград и Цариброд , но за да се запази българското малцинство в района на Враня е наложително да се обръща повече внимание и на центъра тук . Някой политици са поели обещание за това и се надявам да го изпълнят , защото г-н Аначков има притеснение , че в бъдеще без помощта на България всичко тук ще заглъхне .
Един път месечно консулите ни в Ниш Илия Бонджолов и Петър Данов