• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
Advertisement
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

КРАТКА ИСТОРИЯ НА РОЗОПРОИЗВОДСТВОТО

Петко Русанов by Петко Русанов
май 2, 2020
in България
0
КРАТКА ИСТОРИЯ НА РОЗОПРОИЗВОДСТВОТО
0
SHARES
8
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Уред за дестилация на розово масло, Казанлък, 1890 г. – кратка история на производството

Подобен уред е част от експозицията на музея в гр. Хисаря.

Технология на производство
За производството на 1 кг розово масло са необходими средно 3000–6000 кг розов цвят в зависимост от качеството на реколтата. За 1 мус­кал розово масло са необходими от 7000 до 15 000 розови цвята. За про­изводство на 1 кг розова вода е ну­жен 1 кг цвят. В миналото чувалите с набран на ръка розов цвят са тежа­ли средно около 25 кг.
1. ЕТАП: БРАНЕ НА РОЗОВИЯ ЦВЯТ
Розовите храсти са вискоко плодородни растения. Те продължават да цъфтят и да раждат розови пъпки в продължение на няколко седмици, което изисква ежедневно бране.Брането на рози е много труден и трудоемък процес, извършван само на ръка. Също така, времето е от съществено значение, защото за да получите най-високо качество розово масло, полетата трябва да бъдат обрани преди слънцето да изгрее прекалено ярко и да изпари скъпоценното цветно масло. След като работниците приключат с брането на розите за деня, свежите цветове се отвеждат до дестилерията, където процесът на дестилация се извършва незабавно.
2. ЕТАП: ДЕСТИЛАЦИЯ НА РОЗОВО МАСЛО
През 1800 г. е документирано на­чалото на производството на розо­во масло в гр. Клисура. Розоварните (познати още като гюлпанати, гюл­пхани или гюлници) задължително се строяли до чиста течаща вода, ко­ято да се използва в производство­то. Преработката на розовия цвят се извършвала в малки медни казани, инсталирани под навеси. В началото на XX век масло се е дестилирало в медни дестилационни съдове, под­грявани на огън. За един дестилаци­онен цикъл били необходими около 15 кг розов цвят и 60 литра чиста вода. В тяхната няколковековна практи­ка, използвайки опита от производ­ството на ракия, българските розоп­роизводители изобретяват и въвеж­дат редица подобрения в процеса на производство на розово масло чрез двойна дестилация. Така не само се увеличава количеството на получе­ното розово масло, но и се запаз­ват неговият аромат и изключител­ните му качества, поради което то постепенно измества на пазара ка­шмирската и арабската розова вода и масло. Българското розово масло е незаменимо като съставна част при производството на световно­известни марки парфюми като Nina Ricci, Chanel, Christian Dior, Kenzo и др.
3. ЕТАП: Третият етап от процеса е разделянето, където етеричното масло се отделя от водата поради разликата в плътността.
Мускали и конкуми
Произведеното розово масло се из­мерва със специална единица за тегло, наречена мускал, която е заета от арабите и в превод означава „те­гло“. Един стандартен мускал е ра­вен на 4,9844 г. В практиката обаче се налагат мускали с различна вмес­тимост от 1, 2, 3 или 5 г. Традицион­ният мускал се състои от две части: външна дървена част — мускал, и по­ставено в него стъклено шишенце, наречено фиолка. Малките размери и относителната здравина на муска­лите ги правят удобни за безопасно­то пренасяне на скъпоценното мас­ло по дългите и несигурни пътища на Османската империя и към Евро­па. Известен на всички ни е розотър­говецът Ганю Сомов, който пъха му­скалите в пояса си и така ги разнася по панаири и изложения. През 1893 г. Алеко Константинов го среща на из­ложението в Чикаго и по-късно го из­ползва за прототип на образа на Бай Ганьо.
В по-големи количества добито­то розово масло се съхранява в ка­лайдисани медни съдове с тумбеста форма, наречени конкуми. Големият конкум има вместимост приблизи­телно 850 мускала и е равен на 4088 г. Можем да си представим какво ог­ромно богатство е представлявал един подобен пълен конкум във вре­мена, когато розовото масло е било с цената на златото.
Търговията с розово масло

Дестилация, Казанлък 1917 г

През XIX век се заражда и развива търговията с българско розово мас­ло и износът за Одрин, Цариград и ев­ропейските държави. От самото си начало тя е била изцяло с експортен характер, като вътрешната търго­вия е била по-скоро случайна. Между първите износители на розово мас­ло в началото на XIX век са Христо и Никола Пулиеви от Карлово. Никола има кантора в Галац, а Христо — в Бу­курещ. През 1839 г. в търговията се включва и Евлоги Георгиев. През пе­риода 1830–1880 г. като голям изно­сител на розово масло в Англия се прославя фирмата „Братя Гешови“, също от Карлово. Значителни коли­чества на лондонския пазар продава и Васил хаджи Вълков чрез българска­та фирма „Тотю Станчев — Михай­лов и сие“, основана в Манчестър. След Кримската война широка тър­говска дейност развива и Христо Тъпчилещов от Калофер. След 1880 г. дейността на търговците на розо­во масло от Карлово се активизира значително. По това време особе­но се отличават розотърговските фирми „Йосю Бацуров“ от Калофер, „Христо Багаров“ от Сопот, „Бра­тя Митови“, „Генчо Сарафов“, „Гри­гор Фурнаджиев“, „Никола Казаров“ от Карлово и др.
След Освобождението са по­строени множество розоварни не само от местни розотърговци, но и от чужди индустриалци. През 1902 г. Слави Митов от Карлово в сдруже­ние с французина Пиер Шер постро­яват първата дестилерия за розово масло с парно загряване. През 1904 г. французинът Шарл Гарние от гр. Кан построява парна дестилерия в село Столетово, Карловско под назва­ние „Френски дестилерии в Долина­та на розите“. След тях братя Бацу­рови с помощта на френски капита­ли построяват модерна розоварна в с. Кърнаре, в която през 1908 г. пре­работват 700 000 кг розов цвят. До 1927 г. са построени общо 38 розо­варни и съществуват 23 частни фир­ми за търговия с ценния продукт. През 1904–1905 г. построяването на няколко модерни розоварни в ре­гиона дава силен тласък за увелича­ването на розовите градини и доби­ва на рози и розово масло. Карловски­ят регион застава твърдо на челни позиции в страната, като засадени­те площи достигат до 38 220 дка, от които се добиват към 7,5 хил. т. ро­зов цвят.
Родът Папазоглу

Дестилационна, 1922 г.

През 1820 г. казанлъчанинът Дончо Папазоглу създава първата в града фабрика за розово масло „Дончо Па­пазоглу и синове“. Търговията му по­степенно се разраства и през 1854 г. се поема от синовете му Димитър и Ботьо, които създават първата търговска къща за износ на розово масло „Братя Папазоглу“. Братята изнасят розово масло в цял свят и имат кантори в Лондон, Ню Йорк, Ви­ена и Цариград, където работят за­едно с Христо Тъпчилещов.
През 1862 г. с помощта Христо Тъпчилещов братя Папазоглу правят големия си удар, като закупуват ре­кордно количество от 72 000 мускала розово масло, с което почти дости­гат капацитета на водещите све­товни фирми по онова време като „Имсен“ (92 000 мускала) и „Андониа­дис — Матео фрер“ (90 000 мускала). Добивът на розово масло през съща­та година се оказва слаб, което им помага да продадат мускалите на много изгодни цени и с това да увели­чат значително капитала си. С тези възможности братята успяват да развият търговията и дори да из­местят някои от големите чуждес­транни търговци в Казанлък по оно­ва време. Мащабите на продажбите и широко разклонената търговска мрежа характеризират фирмата на братя Папазоглу като една от най-големите български фирми през Въз­раждането. Заедно с розотъргов­ските къщи на Кънчо Шипков (1840 г.), Христо Христов (1863 г.) и Петко Орозов (1864 г.) братята се налагат като лидери в търговията с розово масло в региона и успяват значител­но да стеснят периметъра на чуж­дестранните прекупвачи, които пе­челят баснословни суми от голямата разлика в цените на розовото масло на местно ниво и в Европа. В среда­та на 70-те години годишният обо­рот на търговската къща на братя Папазоглу надминава милион и поло­вина гроша. Говорейки за тях, трябва да отчетем и техния принос към по­пуляризирането на българското розо­во масло по света, което до този мо­мент масово се приема за турско.
След Освобождението Папазоглу отстъпили първенството в търго­вията с розово масло на рода Шипко­ви, но и двамата продължават да бъ­дат сред крупните български пред­приемачи, а Димитър Папазов дори става един от първите индустри­алци в Казанлък. През 1892 г. Алексан­дър Папазоглу, родственик на бра­тята, основава в Пловдив първата българска парфюмерийна фабрика (впоследствие „Ален Мак“).
Награди и отличия
През годините българското розово масло печели множество медали и отличия от световни изложения и па­наири. Българските производители и търговци на розово масло печелят редица отличия в Париж, Лиеж, Лон­дон, Милано и др. През 1873 г. розово­то масло на „Братя Папазоглу“ пече­ли златен медал на изложението във Виена, а през 1875 г. братята пред­ставили казанлъшко розово масло на изложението във Филаделфия, къ­дето получили втори златен медал. На първото българско земеделско-промишлено изложение през 1892 г. в Пловдив розопроизводители и търго­вци от Розовата долина се сдобиват с почетни дипломи. През 1894 г. Сте­фан Кьобашиев получава златен ме­дал от изложението в Антверпен, а през 1907 г. Стефан Лилов от Клису­ра взема първа награда на лондонско­то изложение.
Автор: Георги Георгиев, чрез: propackmagazine.bg
Previous Post

Забравените примери за филантропия и смелост през ВСВ – имам Бенгабрит

Next Post

ЕДИН ФАЛШИФИКАТ ЗА ИСТОРИЯТА НА ВОЛЖКА БЪЛГАРИЯ

Петко Русанов

Петко Русанов

от стара загора

Next Post
ЕДИН ФАЛШИФИКАТ ЗА ИСТОРИЯТА НА ВОЛЖКА БЪЛГАРИЯ

ЕДИН ФАЛШИФИКАТ ЗА ИСТОРИЯТА НА ВОЛЖКА БЪЛГАРИЯ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 29.5k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

май 18, 2020
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ТОЙ Е ИСТОРИК

ТОЙ Е ИСТОРИК

4
БЕЛОМОРИЕ – СНИМКИ ОТ МИНАЛИ ВРЕМЕНА

БЕЛОМОРИЕ – СНИМКИ ОТ МИНАЛИ ВРЕМЕНА

3
ВЪСТАНИЕТО ОТ 1876 Г.  В ИСТОРИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИТЕ И ЕВРОПА ПРОФ. Петко Ст. Петков

ВЪСТАНИЕТО ОТ 1876 Г. В ИСТОРИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИТЕ И ЕВРОПА ПРОФ. Петко Ст. Петков

3
На 19 януари се навършват 143 години от смъртта на Иван Танков – Боримечката доц.д-р Петър Ненков

На 19 януари се навършват 143 години от смъртта на Иван Танков – Боримечката доц.д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
Навършват се 150 години от рождението на легендарния съосновател и ръководен деец на ВМОРО ДАМЕ ГРУЕВ доц. д-р Петър Ненков

Навършват се 150 години от рождението на легендарния съосновател и ръководен деец на ВМОРО ДАМЕ ГРУЕВ доц. д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
НА 19 ЯНУАРИ 1908 ГОДИНА УМИРА ВИДНИЯТ ВЪЗРОЖДЕНСКИ ХУДОЖНИК,ГЕОРГИ ДАНЧОВ – ЗОГРАФИНА доц. д-р Петър Ненков

НА 19 ЯНУАРИ 1908 ГОДИНА УМИРА ВИДНИЯТ ВЪЗРОЖДЕНСКИ ХУДОЖНИК,ГЕОРГИ ДАНЧОВ – ЗОГРАФИНА доц. д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
Атанас Попов – български революционер, лерински селски войвода, убит от “православните “гърци през 1925г. ЯНКО ГОЧЕВЪ

Атанас Попов – български революционер, лерински селски войвода, убит от “православните “гърци през 1925г. ЯНКО ГОЧЕВЪ

януари 18, 2021

Последните публикации

На 19 януари се навършват 143 години от смъртта на Иван Танков – Боримечката доц.д-р Петър Ненков

На 19 януари се навършват 143 години от смъртта на Иван Танков – Боримечката доц.д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
Навършват се 150 години от рождението на легендарния съосновател и ръководен деец на ВМОРО ДАМЕ ГРУЕВ доц. д-р Петър Ненков

Навършват се 150 години от рождението на легендарния съосновател и ръководен деец на ВМОРО ДАМЕ ГРУЕВ доц. д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
НА 19 ЯНУАРИ 1908 ГОДИНА УМИРА ВИДНИЯТ ВЪЗРОЖДЕНСКИ ХУДОЖНИК,ГЕОРГИ ДАНЧОВ – ЗОГРАФИНА доц. д-р Петър Ненков

НА 19 ЯНУАРИ 1908 ГОДИНА УМИРА ВИДНИЯТ ВЪЗРОЖДЕНСКИ ХУДОЖНИК,ГЕОРГИ ДАНЧОВ – ЗОГРАФИНА доц. д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
Атанас Попов – български революционер, лерински селски войвода, убит от “православните “гърци през 1925г. ЯНКО ГОЧЕВЪ

Атанас Попов – български революционер, лерински селски войвода, убит от “православните “гърци през 1925г. ЯНКО ГОЧЕВЪ

януари 18, 2021
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВМРО НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Възраждане
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • История на света
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Традиции

Последни публикации

На 19 януари се навършват 143 години от смъртта на Иван Танков – Боримечката доц.д-р Петър Ненков

На 19 януари се навършват 143 години от смъртта на Иван Танков – Боримечката доц.д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
Навършват се 150 години от рождението на легендарния съосновател и ръководен деец на ВМОРО ДАМЕ ГРУЕВ доц. д-р Петър Ненков

Навършват се 150 години от рождението на легендарния съосновател и ръководен деец на ВМОРО ДАМЕ ГРУЕВ доц. д-р Петър Ненков

януари 19, 2021
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist