Телени червеи по картофите – 10 начина да се преборим с тях
Телени червеи по картофите – какво можем да предприемем
Телените червеи са добре позната напаст на градинарите. Те могат да оцелеят в почвата четири години и да се хранят от всяка реколта. Най-много обаче им се услаждат картофите. Има много начини за борба с неприятните телени червеи по картофите, като най-добрият вариант обаче си остава използването едновременно на няколко способа.
1. Капани с млади картофени листа
Капаните се правят от буркани пълни с млади листа от картофи. Този начин помага за борба с възрастните вредители. На стотина квадратни метра е достатъчно да разположете десет такива капана на равно място един от друг. На всеки два – три дни трябва да се сменят примамките от листа. Този метод е насочен към предотвратяване на появата на ларвите. Не е за подценяване факта, че едно женско насекомо за един сезон снася до 200 яйца.
2. Люспи от лук
3. Зелено торене
Засяването на култури за зелено торене е добре действащ способ в борбата с телени червеи по картофите. Сипапът, грахът и други бобови растения плашат натрапника и обогатяват почвата, но за отглеждането на допълнителни култури се изискват допълнителни усилия, време и средства.
4. Горчица на прах
Ако нямате възможност да се занимавате със зелено торене,
5. Примамки от кореноплодни
Ако имате време, на дълбочина 5-10 см в почвата може да постави специален стръв за телени червеи, като се използват картофи, цвекло или моркови. В този случай обаче трябва да се следи стриктно за редовното изваждане на примамката, заедно с нападналите я вредители през 3-4 дни. За да не забравите къде сте поставили хранителната примамка, трябва да отбелязвате местата с ярки пръчки, клони или други видими знаци.
6. Намаляване на почвената киселинност
В комбинация с останалите методи за борба с неприятелите, този не е за подминаване. За унищожаване на червеите, варта се разпръсква върху повърхността на почвата, или се добавя при засаждане на картофите директно в дупката. В допълнение, за да се намали киселинността на почвата може при засаждане да се добавят пепел, смлени яйчени черупки или да се засадят и бобови култури, заедно с картофите.
7. Почистване на терена
Четете още: 5 ефективни начина за засяване на моркови
Един от начините за контролиране на неприятелите е като се почиства внимателно площта, където са отглеждани картофи. Веднага след прибиране на реколтата е необходимо да се оберат от полето всички остатъци, които може да послужат за храна на телените червеи, включително и най-малките клубени, които са останали в земята. Колкото по-малко храна се остави за вредителите, толкова по-малка ще бъде тяхната численост.
8. Дълбока копан
През есента преди най-големите студове е необходимо да се прекопае дълбоко цялата градина. След тази процедура много ларви на вредителите ще излязат на повърхността на почвата и ще загинат от студовете. Повторете същото дълбоко прекопаване и през пролетта, така почвата ще стане по-суха, следователно и по-малко привлекателна за вредителя.
9. Калиев перманганат
Преди засаждане на картофите може също така да се излее по половин литър разтвор на калиев перманганат в посадъчната ямка. Този метод е най-подходящ за по-малки площи. За приготвяне на разтвора са необходими 5 грама калиев перманганат на 10 литра вода.
10. Борови иглички
Боровите иглички също помагат в борбата срещу телените червеи. Най-добре е да се съберат непосредствено преди засаждане на картофите, максимум два дни по-рано, като клонките от младите иглолистни растения са най-подходящи. При засаждане в ямката първо се слагат картофите, покриват се с дървесна пепел и тор, а отгоре се покриват с боровите клонки.