България късно тръгва по пътя на индустриализацията . Всички знаем за съдбата на Добри Желязков – Фабрикаджията . Всички знаем за чарковете и гайтаните и трудолюбивите българи , които благодарение на своя труд се издигат над останалите етноси в Османската Империя . За да бъдат запазени свидетелствата на онова време се правят експозиции и музеи , където можем да го видим и нагледно да научим как е било . Следващата публикация е за един такъв музей в град Сливен , който с право се счита за люлка на индустрията в България . Това е Текстилният музей в града и аз благодаря на служителите му , че бяха любезни да ми предоставят цялата информация за публикацията
МУЗЕЯТ НА ТЕКСТИЛНАТА ИНДУСТРИЯ – БЪЛГАРСКИЯТ ИНДУСТРИАЛЕН МУЗЕЙ
Музеят на текстилната индустрия е филиал на Национален политехнически музей и представя научно-техническа експозиция, свързана с историческото развитие на текстилното производство. Той е специализиран музей, който съхранява и популяризира свидетелствата на индустриалното текстилно наследство в България в контекста на световното развитие на текстилната техника и технология.
Още от началото на ХХ век съществуват идеи за създаване на промишлен музей в Сливен – град, в който през 1834 г. е поставено началото на българската индустриализация. Във връзка с отбелязването на 150-та годишнина от това събитие се взема решение за откриване на постоянна експозиция в сградата на старото текстилно училище – първото професионално училище в България. През 1984 г. музеят е включен в музейната мрежа на България и на 8 септември 1986 г. е открит за посещения.
Постоянната експозиция е разположена на площ от 550 кв. м и представя развитието на текстилното производство чрез демонстрации на работещи експонати в реално време. Публиката е не само наблюдател, но и участник в някои от демонстрациите. Обхваща се период от VII-мо хилядоление преди Христа до втората половина на ХХ век. Представени са важни световни изобретения, които бележат исторически моменти в човешкото развитие като летящата совалка на Джон Кей, която поставя началото на индустриалната революция, и перфокартите на Жакард – първата програма в света. Могат да се видят как работят интересни уреди и машини – примитивен вертикален стан, уред за изтегляне на естествена коприна от пашкули, машина за плетене на гайтани, английски механичен тъкачен стан, предачни и плетачни машини и др. Показано е възникването и развитието на българската текстилна индустрия и някои български изобретения, намерили място в световната икономика.
Музеят разполага с отделна зала, където се експонират собствени и гостуващи временни изложби.
Предлагат се различни образователни програми, експериментална текстилна лаборатория и творчески арт ателиета.
За контакти: e-mail: mailto:textilemuseum@abv.bg
ЧАСТ ОТ ЕКСПОНАТИТЕ СЕ ИЗВЪРШВАТ ДЕМОНСТРАЦИИ
I worked for the National Musem of Textile production too.