• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
Advertisement
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
  • Нчало
  • България
  • Македония
  • Света
  • ВМРО
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home ВМРО

Преди 120 години издъхва защитника на Тракия – Капитан Петко Войвода

Петко Русанов by Петко Русанов
февруари 7, 2020
in ВМРО, Патриотизъм
0
Преди 120 години издъхва защитника на Тракия – Капитан Петко Войвода
0
SHARES
12
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Болен, без работа и средства, смазан от побоищата в Ичкале, хайдутинът, който участва в повече от 300 боя, умира на 07.02.1900г. във Варна

В края на 1899 година на покрива на една варненска къща се появява черно знаме. На него пише „Те погребаха България„. Това е последният бунт на войводата, отдал живота си за свободата на Беломорска Тракия и Родопите – „Боюк Петко“ Кирков Каракирков. Защитникът на онеправданите, останал в българската история като Капитан Петко войвода, издъхва няколко месеца по-късно – на 7 февруари 1900 година. Болен, без работа и средства, смазан от побоищата във варненската тъмница Ичкале. И само на 55 години.

Хилядно множество се стича на погребението, а името му и до днес е символ на храброст, саможертва и свободолюбие.

През целия си живот Капитан Петко Войвода има три девиза, които неизменно спазва: „Свобода, равенство, братство“, „Момчета, работете за свободата на отечеството ни“ и „Да не се делим ни в лошо, ни в благатко време„. 

„За него трябва да се пише с чисти ръце и открито сърце, без да се робува на слава и примитивен героизъм за откритие“

Думите са на правнучката на един от братята на Капитан Петко войвода – Пенка Чакалова-Генева, която разказва историята на своя велик родственик.

Петко Кирков Каракирков е роден на 18 декември (6 декември по стар стил) 1844 г. в многолюдното семейство на Груда Кокаличева от село Тахтаджик и Кирко Матев Каракирков от село Доганхисар в Беломорска Тракия. Двамата са имали четири момичета и пет момчета. Петко споделя съдбата на четиримата си братя, щом пораснат и могат да завиват навущата на краката си и да връзват тасмите на цървулите си сами, да ги цанят овчари в бейските чифлици. Когато навършва 13 години, напуска чифлика и се връща в Доганхисар при даскал Лефтер. При него будният младеж се научава да пише и чете на български с гръцки букви.

След жестокото убийство на брат му Матю и братовчед му Вълчо през 1860 година по заповед на местния турски бей, той събира чета от шестима души и на 6 май 1861 г. полагат първата хайдушка клетва в местността Липовица. Скоро 7-те момчета хайдути ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейскйя чифликчия Мехмед Кеседжи бей.

На 16 юни 1861 година, при село Бахшибей разбиват турската полицейска потеря, водена от известен в околията с жестокостта си кърагалар, като убиват 2-ма и тежко раняват още неколцина турци. След още две успешни битки с потерите през месец август, четата им придобива всенародна слава.

На 6 януари 1863 година една потеря от 130 души заптиета и башибозуци открива и загражда станалите вече деветима хайдути край село Исьорен в Еноската кааза. Двама са убити, а Войводата (Голям Петко), Петко Радев (Малък Петко), Комньо Стоянов от Доганхисар и Стоил Атанасов от Исьорен са ранени, пленени от турците и хвърлени в затвора в Гелибол. Организират бягство, но са заловени и преместени в Солун в затвора „Канлъкуле“ (Кървава кула), известна днес като Бялата кула. След като устояват на инквизициите и отричат всичко, турците решават да ги прехвърлят в Драма. По пътя хайдутите напиват заптиетата и успяват да се освободят, но скоро при една турска засада всички освен войводата са пленени.

След няколко години хайдутуване, вече отмъстил за скъпите жертви, станал и народен закрилник, Петко войвода решава отново да започне мирен живот. Отива овчар в град Кешан, днес в пределите на Турция. Тук богат грък го харесва много и го оженва за дъщеря си Аспасия. Ражда им се син – Георги.

Мирният живот обаче не е за Големия Петко, който събира нова чета. В продължение на 18 години хайдутинът води 101 битки с турска редовна войска, карагалари, башибозук, сенклеристи и черкези, носи по тялото си 33 куршумени и прободни рани, а главата му е оценена за 10 хиляди златни турски лири.

През 1866 г. Петко войвода се среща и с прочутия италиански революционер Джузепе Гарибалди и заедно с него организира славната „гарибалдийска дружина“, съставена от италианци и българи, които участват в Критския бунт. Самият Петко войвода е начело на малък отряд и заради смелостта си при боевете получава званието капитан. След потушаването на въстанието той напуска острова. Пребивава в Александрия, Марсилия и в Италия. Известно време се установява в Атина, откъдето разпространява възвание към сънародниците си за освобождение на целокупното си отечество.

Седем години по-късно дружината на Капитан Петко Войвода вече наброява 500 души. Той й създава устав и печат с надпис „Тракийска революционна българска дружина“. По време на Руско-турската война четата му води девет героични боеве с турската войска в Родопите, брани местното население от издевателствата на башибозука и черкезите и дезертьори от аскера, като всява паника сред врага с внезапните си набези. Постепенно изтласква турците и създава свободна територия с център град Марония.

Затова и през 1879 г. ген. Михаил Скобелев кани капитан Петко на свои разноски в Русия. През юни славният българин е на аудиенция при император Александър ІІ, който му подарява икона, награждава го с най-високото руско военно отличие – „Георгиевски кръст“ първа степен, и му дава имение на огромна стойност 160 хиляди златни рубли в Киевска губерния. Капитан Петко Войвода остава в Русия цяла година, но сърцето му е в България. Затова продава имението си и се завръща в родината, като се установява в град Варна. Там Петко се жени за казанлъчанката Радка Кравкова, която е от рода на известния капитан Георги Мамарчев, и пише на брат си Митрю да доведе сина му Георги.

През 1891 г. Петко войвода е оклеветен за опит за атентат срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Синът му Георги е екстрадиран от България, а имотите, купени с парите на баща му, са конфискувани. Твърди се, че при обиск в дома им, околийският управител Спас Турчев заграбва и спестяванията на войводата – 110 акции на стойност 44 000 златни лева и още ценни книжа за около 16 000 златни лева, придобити от продажбата на имението, с които войводата е подсигурил старините си. 

Самият Петко е отведен във варненската тъмница Ичкале (подземията на старите римски терми), където от 27 юли до 15 декември 1892 г. е подложен на нечовешки мъчения. След освобождаването му от затвора, той и съпругата му са интернирани в Трявна. Живеят там до 1894 година, когато пада Стамболовият режим и е сменен варненският околийски управител Турчев. Петко и Рада се връщат във Варна. Бившият войвода се опитва да се върне към предишния живот, но здравето му е разклатено, а самочувствието – сломено. Не го удовлетворява и спечеленото дело срещу Турчев за незаконните изтезания над него.

Един ден войводата среща стария си благодетел – Халид паша, тогава помощник на турския консул във Варна. Халид паша му предлага работа на висок пост в Турция, но Петко отказва. За да събере сили, той отива в Чепеларе при старите си съратници. Околийският началник на града обаче прави всичко възможно да накара капитан Киряков бързо да напусне граничната зона.

През 1897 г. в Народното събрание е внесен законопроект за отпускане на държавни пенсии на заслужили войводи и поборници. Варненският депутат Апостол Савов, враг на войводата, го представя пред комисията като самозванец, разбойник и главорез и с това спомага за задраскването му от списъка. Болен, отстранен от работа, останал без средства, Капитан Петко войвода едва преживява.

В началото на 1899 г. Народняшкото правителство е сменено от либералите на Васил Радославов. Едно от първите мероприятия на либералното правителство е да сключи заем за откупуването на южнобългарските железопътни линии от частните компании, на които те принадлежат. Кабинетът обаче сключва заробващ външен заем с виенски банкери. Това предизвиква бурното недоволство на консервативната опозиция, в която се числи и Петко Киряков. Той се подписва под публикувания във вестниците протест и изработва едно черно знаме с надпис „Те погребаха България„, като лично го забива на покрива на своя дом.

Няколко месеца по-късно умира. След кончината му, родопският книжовник и биограф Стою Шишков, получава писмо от приятел на войводата. То завършва с думите:

„Той умря, но неговото име, неговите благи намерения и подвизи, неговите добри дела и примери ще останат вечно в сърцата на всички ни и ще се предават с уважение към покойника от поколение на поколение. Неговото име ще остане със златни букви записано в историята.“




 

Previous Post

МАНУШ ГЕОРГИЕВ

Next Post

Грамотна раждаемост

Петко Русанов

Петко Русанов

от стара загора

Next Post

Грамотна раждаемост

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 29.5k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

В ЕГЕЯ ГОВОРЯТ БЪЛГАРСКИ ИЗПРАТЕНО ОТ ИЛИЯ ГИНИН

май 18, 2020
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ТОЙ Е ИСТОРИК

ТОЙ Е ИСТОРИК

4
НЕКА СИ ПРИПОМНИМ КАКВО СТАНА В МАКЕДОНИЯ НА ТАЗИ ДАТА И СЕ ПОКЛОНИМ

НЕКА СИ ПРИПОМНИМ КАКВО СТАНА В МАКЕДОНИЯ НА ТАЗИ ДАТА И СЕ ПОКЛОНИМ

2
ОТГОВОР НА МИНИСТЪР КАРАКАЧАНОВ НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ

ОТГОВОР НА МИНИСТЪР КАРАКАЧАНОВ НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ

2
Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца  БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ

Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ

януари 21, 2021
Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 януари 1882 година в село Читак (дн. Устово, квартал на гр. Смолян). АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 януари 1882 година в село Читак (дн. Устово, квартал на гр. Смолян). АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

януари 21, 2021
Оздравяване от пост-югославските травми  . BGNES  ИВАН НИКОЛОВ – КИЦ БОСИЛЕГРАД

Оздравяване от пост-югославските травми . BGNES ИВАН НИКОЛОВ – КИЦ БОСИЛЕГРАД

януари 20, 2021
Днес е ПЕТЛЬОВДЕН – български народен празник, обичай с регионално разпространение.  ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

Днес е ПЕТЛЬОВДЕН – български народен празник, обичай с регионално разпространение. ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

януари 20, 2021

Последните публикации

Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца  БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ

Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ

януари 21, 2021
Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 януари 1882 година в село Читак (дн. Устово, квартал на гр. Смолян). АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 януари 1882 година в село Читак (дн. Устово, квартал на гр. Смолян). АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

януари 21, 2021
Оздравяване от пост-югославските травми  . BGNES  ИВАН НИКОЛОВ – КИЦ БОСИЛЕГРАД

Оздравяване от пост-югославските травми . BGNES ИВАН НИКОЛОВ – КИЦ БОСИЛЕГРАД

януари 20, 2021
Днес е ПЕТЛЬОВДЕН – български народен празник, обичай с регионално разпространение.  ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

Днес е ПЕТЛЬОВДЕН – български народен празник, обичай с регионално разпространение. ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

януари 20, 2021
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВМРО НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Възраждане
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • История на света
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Традиции

Последни публикации

Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца  БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ

Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ

януари 21, 2021
Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 януари 1882 година в село Читак (дн. Устово, квартал на гр. Смолян). АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 януари 1882 година в село Читак (дн. Устово, квартал на гр. Смолян). АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

януари 21, 2021
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist