След Първата световна война,когато големата част на Македония е под нови поробители, този път християни, налага се да се започне отново борбата за освобождение. За тази борба е нужен борчески дух. Така, „Юнаци смели пак развиха окървавени знамена……“ ВМРО, възобновена от Тодор Александров, определя „ДУХОВДЕН за ДЕН НА МАКЕДОНИЯ. Благодарение на тоя борчески български дух се крепи надеждата за справедливото решение на македонския въпрос. И днес Македония се нуждае от здравия български дух на първоборците Христо Татарчев, Христо Матов, Даме Груев, Гоце Делчев, Тодор Александров и по-късно Иван Михайлов. Именно с този дух се започна борбата за спасяването на българщината в Македония, а по-късно за свободна и независима Македония.
Ето как „Македонска Трибуна“ зачиташе този велик ден: “ДУХОВДЕН – ДЕН НА МАКЕДОНИЯ
Несломим е борческият дух на македонския роб, понесъл кръста на своята Голгота от която ще възтържествува жадуваната правда. Несъкрушима е волята на цел един народ да се пожертвува за свободата си. С тази воля, с тази вера и дух се пожертвуваха пред олтара на родината достойни чеда на Македония. За техното самопожертвувание Македония слави Духовден прекланяйки се пред светлата им памет и пред великия им подвиг. На Св.Дух – Ден на Македония ние свеждаме чела пред паметта на скъпите покойници и се покланяме пред величието на духа на всички труженици за свобода, които неотстъпно и неотклонно следват пътя на борците към осъществяване на свещения ни идеал.
И ти ще дигнеш пак чело,
Ще скъсаш хладните окови,
Ще бликнат в твоето тело
От кълна огнен сили нови.
И твоя поглед ще съзре
Свободни планини полета,
От Шар до Белото море
Пропити със кръвта ти света.
Любомир Весов“
“Македонска Трибуна“ 7 юни 1979 г
Антон Попов, главен редактор /уводната статия за Духовден е писал самия той/
/Любомир Весов е роден на 30 август 1892 г. в Велес,Македония
Весов бе назначен от ЦК на ВМРО за окръжен войвода в Западна Македония.На 5 ноември 1922 година, обикалайки своя район, той бе заграден от сръбско войсково отделение при с. Острилци,Крушовско. След храбра съпротива, за да не попадне в плен, смелият и благороден войвода тури край на своя бурен живот.